Kiedy okulista zaleca ćwiczenia ortoptyczne?

Uznaje się, iż ćwiczenia ortoptyczne są jedną z najbardziej skutecznych metod, dzięki którym możliwe staje się zniwelowanie zaburzeń wzroku. Najlepsze efekty dają wtedy, gdy wykonują je mali pacjenci, u których wady wzroku dopiero się rozwijają.

Z ćwiczeń ortoptycznych mogą korzystać mali pacjenci, którzy ukończyli 3 rok życia i zostali zakwalifikowani do tejże terapii w wyniku określonego zaburzenia narządu wzroku. Co ważne, wszystkie ćwiczenia ortoptyczne muszą być dobrane indywidualnie, przebiegają zawsze pod okiem specjalisty, w gabinecie bądź w warunkach domowych po uprzedniej konsultacji z okulistom.

Wady wzroku, przy występowaniu których najczęściej stosuje się ćwiczenia ortoptyczne to między innymi zez zbieżny i rozbieżny, niedowidzenie, podwójne widzenie czy osłabienie zakresu fuzji i występowanie skurczy akomodacji.

Ćwiczenia ortoptyczne to przede wszystkim czasowe zaklejanie jednego oka, ale również wykonywanie specjalnych zadań, jakie zlecone zostają dziecku na specjalnie przygotowanych kartach. To na nich mogą być zawarte kolorowe bajki czy zestawy różnorodnych elementów, które mają wpływ na percepcję wzroku.

Musimy zdać sobie jednak sprawę, iż ćwiczenia tego rodzaju dają dobre efekty jedynie wtedy, gdy są wykonywane nie tylko regularnie, ale również przed długi czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.