Co to jest biopsja i kiedy się ją wykonuje?

Biopsja zalicza się do podstawowych badań diagnostycznych. Służy wykluczeniu albo rozpoznaniu zmian nowotworowych. Polega na pobraniu wycinka zmiany, który później zostaje poddany analizie laboratoryjnej pod mikroskopem. Dzięki temu medycy są w stanie określić rodzaj powstałej zmiany, jej szkodliwość, zaawansowanie choroby oraz rokowania. To właśnie na podstawie biopsji lekarz decyduje o sposobie leczenia pacjenta.

Biopsja jako badanie diagnostyczne może być wykonana niemalże na każdym narządzie naszego ciała. Najczęściej zaleca się ją w przypadku zmian w piersiach oraz gruczole tarczycy. Badaniu poddawane są wtedy guzki, wole, cysty, torbiele. Warto również zaznaczyć, że biopsję poprzedza wykonanie badania ultrasonograficznego, które takowe zmiany w ogóle wykrywa.

O ile badanie USG jest badaniem profilaktycznym, to już biopsja do takich nie należy. Profilaktyczne badania ultrasonograficzne wykonuje się średnio raz w roku, ale biopsję już tylko na wyraźne wskazanie lekarza. Można ją wykonać na NFZ, przy czym należy pamiętać o długim oczekiwaniu w kolejce – nie każdy ma na to czas. Większość osób korzysta więc z prywatnych, wysoce wyspecjalizowanych klinik. Wystarczy wpisać hasło typu „biopsja cienkoigłowa warszawa”, by znaleźć placówkę, która zajmuje się realizacją tych diagnostycznych badań na terenie stolicy.

Każda biopsja wykonywana jest przy podaniu znieczulenia miejscowego. Zdarza się również, że pacjent pozostaje pod narkozą. Jest to badanie, które nie wywołuje powikłań ani skutków ubocznych. Po wkłuciu igły może jedynie pozostać niewielki ślad.

Należy pamiętać, że biopsja cienkoigłowa w Warszawie czy każdym innym mieści naszego kraju, jest jednym z najważniejszych badań. To dzięki niej wykrywa się nowotwory złośliwe w początkowym stadium rozwoju. Dzięki niej można dedykować pacjentowi skuteczne leczenie. Wiedza na temat rodzaju powstałej zmiany jest konieczna, by pacjent mógł zostać poddany właściwej opiece medycznej i wrócił do pełnego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.