Jak chronić zdrowie wyruszając w tropiki?

Tropikalne wyspy, amazońska dżungla czy afrykańskie safari – wszystkie te atrakcje kuszą polskich turystów i coraz więcej z nas wybiera się w tak odległe zakątki świata. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, bo podróżowanie i ciekawość świata doskonale wpływa na rozwój każdego z nas. Warto jednak do takowej podróży solidnie się przygotować. Musimy wiedzieć, że wyruszając w tropiki wymagane są od nas między innymi zaświadczenia o zrealizowanych szczepieniach ochronnych.

Do walizki pakujemy więc nie tylko kremy z filtrem, kostium kąpielowy, wygodne buty czy aparat fotograficzny, ale również Międzynarodową Książeczkę Zdrowia, w której wyraźnie zaznaczono datę odbycia obowiązkowych szczepień, dla podróżujących w daną część kuli ziemskiej. W innym przypadku może okazać się, że nie zostaniemy przepuszczeni przez granicę, na miejscu będziemy musieli opłacić takowe szczepienie bądź przejść kwarantannę a to może nam zepsuć cały urlop.

Do najważniejszych, obowiązkowych szczepień zalicza się to przeciwko żółtej gorączce. Istnieje również długa lista szczepień zalecanych. Na niej znajdują się między innymi szczepienia na dur brzuszny, tężec, błonicę, cholerę, malarię czy wściekliznę. Aby sprawdzić, gdzie wykonywane są poszczególne z nich wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „dur brzuszny szczepionka”. Przed wyjazdem nie zapomnijmy również o spakowanie podręcznej apteczki z opatrunkami i lekami przeciwbólowymi.

  • rage, 16 sierpnia 2016, 10:36

  Odpowiedz

  Jeżdżą bo nie mają co zrobić z kasą nie zabezpieczają się przed chorobami a później przywożą choroby do kraju. Mają jeszcze pretensje że siedzieli w izolatce bo było podejrzenie malarii albo innego świństwa.

  • patrick, 19 sierpnia 2016, 12:39

  Odpowiedz

  No trzeba dbać zwłaszcza że ZIKA is coming.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.