Co ile powinniśmy badać wzrok?

Oczy to jeden z najbardziej delikatnych i podatnych na uszkodzenia narządów całego ciała człowieka. Wystawione na ciągłe działanie niekorzystnych bodźców, tak często ulegają przecież urazom. Niestety, oczy są jednocześnie tą częścią organizmu, którą bada się najrzadziej. Wszystko dlatego, że badania wzroku nie są z reguły obowiązkowe. Wyjątkiem są zawody, w których wzrok odgrywa naprawdę kluczową rolę w wykonywaniu zawodowych obowiązków.

Częstotliwość badania wzorku zależy głównie od wieku. Dzieci i osoby do 20-go roku życia powinny takie badania przechodzić średnio raz w roku. Osoby starsze powinny poddawać się rutynowej kontroli u okulisty co najmniej 2 razy w roku. Wiele zależy również od stanu narządu wzroku. Jeśli podczas standardowego badania zdiagnozowane zostaną jakiekolwiek urazy czy schorzenia, okulistę będzie trzeba odwiedzać znacznie częściej.

Dobrą informacją jest fakt, iż badania wzroku nie są zazwyczaj inwazyjne. Są bezbolesne i można je wykonywać często. Najczęściej u pacjentów rozpoznaje się choroby siatkówki oka i w tym celu wykonuje się badanie oct. Warszawa ma wiele placówek okulistycznych, w których takowe jest wykonywane. Innym badaniem może być pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego czy komputerowe zbadanie ostrości widzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.