Co zrobić aby mieć zdrowe piersi?

Jędrne piersi to z całą pewnością spory atrybut każdej kobiety. Warto jednak dbać nie tylko o ich wygląd zewnętrzny, ale również zdrowie. Okazuje się, że złośliwe zmiany, czyli rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet. To zresztą najczęściej występująca przyczyna zgonu płci pięknej, patrząc na wszystkie choroby z zakresu tych onkologicznych.

Ważne jest profilaktyka. Tak samo jak stosujemy każdego dnia balsam ujędrniające czy wykonujemy ćwiczenia na klatkę piersiową, tak powinniśmy również regularnie, raz w roku uczęszczać na badanie usg piersi. Kobiety, które ukończyły 35 lat, mają zaś realizować badanie mammograficzne.

Badania tego rodzaju dostępne są w ramienia NFZ. Jeśli nie mamy ochoty czekać w długich kolejkach, wystarczy zapisać się na takowe w jednej z prywatnych placówek. Takie funkcjonują w każdym większym mieście i łatwo je znaleźć pod przykładowym hasłem „usg piersi Warszawa”.

USG tak jak i mammografia pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany złośliwe, na początku ich rozwoju. UG pokaże również zmiany łagodne, takie jak cysty, torbiele czy niezłośliwe guzki, które pojawiają się na przykład w wyniku zaburzeń hormonalnych.

 

  • paulina, 16 sierpnia 2016, 10:34

  Odpowiedz

  Moja mama dostała ostatnio zaproszenie na darmowe badanie mamografem i nie chciała iść. Jednak po rozmowie i namowach poszła. Teraz pozostaje czekać na wyniki bo była pierwszy raz.

  • gość26, 19 sierpnia 2016, 12:38

  Odpowiedz

  Ale fotoszop to widać odrazu !!!!!!!!!!!

  • doris, 23 sierpnia 2016, 12:35

  Odpowiedz

  Rozgłos na temat profilaktyki chorób piersi niestety nadal raczkuje. Powinno być więcej informacji w mediach oraz prasie. Organizowanie akcji oraz wystaw wyjaśniających jasno że mammografia to nie wstyd tylko ratunek dla osoby chorej napewno przyniosłoby pozytywny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.