Czy mikrobiota jelitowa ma wpływ na nasze zachowanie?

Mikrobiota jelitowa ma ogromne znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę funkcjonowanie całego organizmu. Kształtowana od narodzin, charakteryzuje się mnogością licznych bakterii, wirusów i grzybów, które jeśli bytują w harmonii i odpowiedniej ilości, działają korzystnie na nasze zdrowie. Jeśli dochodzi do dysbiozy jelitowej, czyli stanu, w którym równowaga mikrobioty zostaje zaburzona poprzez nadmierną ilość czynników patogenicznych, można mówić o występowaniu różnych, niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Okazuje się, że dysbioza jelitowa objawy daje nie tylko w zakresie układu pokarmowego, ale również układu nerwowego.

Mikrobiota jelitowa a depresja

Udowodniono, że nadmierna ilość niektórych bakterii patogennych oraz zbyt mała liczba tych korzystnych danego rodzaju wpływa na spadek dobrego samopoczucia, odczuwanie przewlekłego zmęczenia, a nawet może powodować depresję. Co ciekawe, to właśnie w jelitach dochodzi do produkcji aż 90% serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jeśli mikrobiota jelitowa nie funkcjonuje należycie, oczywiście ma to wpływ na nasze zachowanie.

Jak walczyć z dysbiozą jelitową?

Na mikrobiotę jelitową wpływ mają różne czynniki. Można mówić o przewlekłym stresie, braku aktywności fizycznej, stosowaniu niektórych rodzajów leków czy złej diecie. Aby móc wpływać na poprawę mikrobioty jelitowej, konieczna jest dieta eliminacyjna (szczegóły sprawdź na: https://dietaeliminacyjna.pl/) oraz indywidualnie dobrana probiotykoterapia. Szczególnie pozytywne działanie wyróżnia się w przypadku psychobiotyków. Sama dieta rotacyjna eliminacyjna powinna być ustalona z dietetykiem, może stanowić doskonałe uzupełnienie kuracji.

Aby móc ocenić stan mikrobioty jelitowej i wdrożyć właściwą terapię w celu przywrócenia jej równowagi i stabilnego stanu, warto najpierw wykonać odpowiednie badania. Najczęściej są nieinwazyjne i pozwalają ocenić stan mikrobioty jelitowej, a więc nadmiar niektórych bakterii czy ich niedobór. Jednym z lepszych badań jest KyberKompakt Pro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.