Czym jest badanie cytologiczne?

Cytologia jest jednym z podstawowych badań ginekologicznych. Kobiety powinny poddawać się badaniu cytologicznemu co 2-3 lata.

Samo badanie jest bezbolesne, nie wymaga również żadnego przygotowania. Ginekolog, podczas standardowej kontroli pobiera wymaz specjalnym wziernikiem I szczoteczką. Za jej pomocą pobierana jest próbka tkanek nabłonkowych. Komórki te pobiera się z tarczy szyjki macicy a także kanału szyjki macicy.

Badanie tego rodzaju jest standardowym, które ma na celu wykrycie lub wykluczenie podejrzeń dotyczących raka szyjki macicy. Ale to nie wszystko.

Cytologię należy wykonać również wtedy, gdy pacjentka odczuwa pieczenie w miejscach intymnych lub uskarża się na swędzenie okolic intymnych. Dzięki pobranej próbce można zbadań tkanki nie tylko pod kątem nowotworowym, ale rownież rozmaitych stanow zapalnych I schorzeń narządow rozrodczych.

Pamiętajmy, że badanie cytologiczne oferowane jest w ramach NFZ, czyli bezpłatnie. Należy wykonywać je regularnie, by móc reagować na niebezpieczne zmiany już we wczesnej fazie ich powstawania.

    • sławek, 9 września 2016, 14:49

    Odpowiedz

    Dla mnie jak dla faceta brzmi to strasznie. Teraz wiem dlaczego kobiety mają obiekcje przed wykonaniem niektórych badań bo brzmi to strasznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.