Dobry lekarz internista – prywatnie czy na NFZ?

Niewątpliwie w dużych ośrodkach miejskich pacjenci mają często większy wpływ na to do jakiego lekarza trafią. Tak jest też w mieście Poznań – internista prywatnie przyjmie często bez większej kolejki jeśli mamy nagły przypadek, ponieważ prywatnych gabinetów jest bardzo dużo. Wystarczy wpisać w internecie np. „internista Poznań” a wyświetli się cała lista miejsc i nazwisk. Czy można odpowiedzieć na pytanie gdzie przyjmuje najlepszy internista w Poznaniu? I czy lepiej wybrać prywatnie czy na NFZ?

Internista w Poznaniu – na NFZ długie kolejki?

Bardzo częstą bolączką pacjentów są długie kolejki do lekarzy. Dotyczy to nie tylko specjalistów, ale także lekarzy „pierwszego kontaktu” – bo tak często nazywany jest lekarz internista. Poznań oczywiście oferuje dostęp do opieki na NFZ i wielu mieszkańców z tego korzysta. Jeśli ich przychodnie mają dobrą organizację, a pacjent wymaga nawet regularnych, ale nie niespodziewanych wizyt – wówczas takie rozwiązanie będzie dla niego wystarczające, bo może umówić się z wyprzedzeniem nawet na odległy termin. Gorzej, jeśli jakieś schorzenie wymaga nagłego skierowania lub coś niepokojącego wymaga szybkiej wizyty. Wtedy bardzo często pozostaje lekarz internista – prywatnie.

Gdzie najlepszy internista – Grunwald czy Jeżyce, a może Piątkowo?

Wybieranie specjalisty po lokalizacji ma sens jeśli wiemy, że w naszej dzielnicy przyjmuje dobry internista – Grunwald czy każda inna dzielnica są na tyle duże, że jest spora szansa, że znajdziemy blisko domu kogoś, komu nie tylko będziemy mogli zaufać, ale też będzie miał możliwość przyjęcia nas w nagłym przypadku. Czasami pacjent potrzebuje pilnie skierowania na jakieś badanie, albo interpretacji wyników i postawienia diagnozy. Szczególnie, jeśli ma wyniki od różnych innych specjalistów. To właśnie lekarz internista pomaga spojrzeć na nie jako na całość i skoordynować proces leczenia.

Internista – lekarz od narządów wewnętrznych

Internista jest specjalistą posiadającym bardzo szeroki zakres wiedzy. Sama nazwa jego specjalizacji oznacza, że zajmuje się narządami wewnętrznymi – a to bardzo obszerna dziedzina. Pod opieką internistów są pacjenci między innymi z chorobami układu krążenia, metabolicznycznymi, układu oddechowego czy nawet hormonalnego. „Jest to ciekawa, ale wymagająca ciągłego dokształcania specjalizacja. Wymaga także tego, aby umieć komunikować się z pacjentem i przekazywać mu zalecenia. Od tego zależy, czy pacjent będzie przyjmował leki, a często także czy zmieni styl życia” – mówi lekarz internista, prywatnie przyjmujący w Poznaniu. „Nawet przyjmując pacjentów prywatnie internista ma często za mało czasu na rozmowę, bo złożone problemy pacjentów wymagają szerokiej analizy, otwartej głowy i holistycznego spojrzenia. A to wymaga edukacji, czasu i doświadczenia” – podsumowuje.

    • Ramona, 15 listopada 2023, 18:08

    Odpowiedz

    Ja już po różnych przejściach z lekarzami w końcu zdecydowałam się na prywatne leczenie. Na szczęście trafiłam na panią doktor Więcek i nie żałuję. Czuję, że jestem w dobrych rękach – w końcu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.