Ginekomastia – wstydliwy problem mężczyzn

Rozrost gruczołu sutkowego, czyli właśnie ginekomastia jest typową dolegliwością męską. Nie można tu jednak mówić o poważnej chorobie, raczej o nieprawidłowościach, jakie występują w organizmie – najczęściej są one skutkiem zaburzeń hormonalnych.

Ginekomastia absolutnie nie wynika z nadwagi czy otyłości. Bardzo często większe piersi u mężczyzn uznaje się za objaw gromadzenia w mięśniach tkanki tłuszczowej. Nic bardziej mylnego, hasło „ginekomastia zabieg” wpisują w wyszukiwarkę również mężczyźni całkowicie szczupli.

Ginekomastię diagnozuje się najczęściej w okresie dojrzewania chłopców – z jej powodu cierpi nawet 50% z nich. Dodajmy przy tym, iż większe piersi nie charakteryzują się dokuczliwym bólem czy innymi, fizycznymi dysfunkcjami. Są natomiast na pewno ujmą, jeśli spojrzymy na wygląd zewnętrzny i atrakcyjność płci przeciwnej. Chłopcy, którym rosną piersi stają się zamknięci w sobie, niepewni swojej wartości.

Warto wiedzieć, że ginekomastia pojawia się nie tylko w okresie dojrzewania. Może być niestety również wynikiem groźnych chorób. Do takich zaliczają się nowotwory sutka, guzy jąder czy przysadki mózgowej. Rosnące piersi u mężczyzn to także powikłanie innych schorzeń, w tym nadczynności tarczycy, chorób wątroby bądź nerek. Co więcej, ginekomastia może być dziedziczona.

  • Mileena, 29 lipca 2016, 12:24

  Odpowiedz

  W Polsce to nie jest takie częste o wiele więcej spotykam facetów z rozwiniętym mięśniem piwnym. Ale swoją drogą to co powiedzą na to w USA? Wiele nie typowych chorób tam się pojawia i głośno się o tym nie mówi.

  • piękna21, 16 sierpnia 2016, 10:40

  Odpowiedz

  Nigdy bym nie podejrzewała że na coś takiego mogą mieć wpływ hormony…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.