Krzywa przegroda nosowa – objawy

Co ciekawe, dopiero po 25 roku życia zostaje ukształtowana nasza przegroda nosowa. To właśnie po tym czasie najlepiej jest zdecydować się na jakiekolwiek zabiegi czy operacje korekcyjne i plastyczne w jej obrębie.

Tak naprawdę, idealnie prosta przegroda nosowa to rzadkość, przeważnie jest zakrzywiona, ale nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy – nie zawsze dysfunkcje budowy nosa dają dokuczliwe objawy. Warto również podkreślić, że powszechnie diagnozuje się też skrzywienia przegrody nosowe, które są wynikiem wady wrodzonej bądź urazów mechanicznych.

Jeśli objawy takiej dysfunkcji występują to najczęściej rozpoznać je można w postaci utrudnionego oddychania – pacjent oddycha przede wszystkim przez usta, szczególnie podczas snu. Już u małych dzieci rozpoznaje się także chrapanie.

Pacjenci bardzo często wyszukują też szczegółowych informacji pod frazą „korekta nosa warszawa”, kiedy męczy ich utrudnione przełykanie bądź odkrztuszanie. Osoby z krzywą przegrodą nosową mogą też borykać się z przewlekłym katarem, znacznie częściej diagnozuje się tez u nich infekcje gardła oraz stany zapalne zatok. W skrajnych przypadkach, pacjenci mogą gorzej słyszeć.

  • Kamil, 20 lipca 2016, 09:23

  Odpowiedz

  Sam cierpię na tę dolegliwość i objawy tego są nie typowe. Szczególnie w okresie zimowym i letnim męczy mnie uporczywy kaszel zawsze rano gdy się budzę i najgorzej jest z bieganiem bo muszę oddychać przez usta.

  • damian, 3 sierpnia 2016, 11:48

  Odpowiedz

  Dzięki za artykuł teraz zastanawiam się czy nie mam krzywej przegrody bo męczy mnie ciągły katar i kaszel…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.