Roztocza znane jako Demodex należą do najczęściej spotykanych ektopasożytów na skórze. Chociaż ludzie nie rodzą się z tymi roztoczami na powierzchni skóry, z czasem mogą one zostać nabyte w wyniku bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. Te roztocza skórne są powiązane z kilkoma chorobami – w tym trądzikiem różowatym, zapaleniem mieszków włosowych i zapaleniem skóry. Dowiedzmy się więcej o tym organizmie!
- Czym jest Demodex?
Demodex to roztocze wrzecionowate obecne w mieszkach włosowych ludzkiej skóry. Eksperci odkryli dotychczas co najmniej 65 gatunków roztoczy, z których pierwszy po raz pierwszy odkryty w 1841 r. Z racji tego, że organizm ten jest częścią komensalnego układu organizmu, przypuszcza się, że wpływa również na układ odpornościowy organizmu. Pewne jest, że Demodex trądzik różowaty Poznań może wyrządzić szkody i nigdy ni powinien być ignorowany.
Demodex najczęściej występuje wokół mieszków łojowych w skórze. Obszary ciała najczęściej powiązane z inwazją nużeńca obejmują skórę:
- policzków,
- brody,
- nosa,
- skroni,
- czoła,
- skóry głowy,
- szyi,
- uszu,
- mieszków włosowych,
Na skórze głowy, na której stwierdzono obecność Demodexu, często dochodzi do łysienia. Podobnie jak wtedy, gdy zaczyna się pojawiać Demodex trądzik różowaty poznań. Inne obszary dotknięte roztoczami Demodex to obszary o dużej produkcji sebum. Mogą one obejmować fałdy nosowo-wargowe, środek klatki piersiowej i obszar wokół ust.
W przypadku niektórych osób roztocza te mogą swoją obecność uwidocznić również na pośladkach, penisie i w jamie ustnej – jednak nie jest to tak powszechnie spotykane.
- Jak można wykryć Demodex na ciele?
Demodex można wykryć na organizmie różnymi metodami. Najlepiej jednak, jeśli fachowym okiem spojrzy na nie dermatolog Poznań i wyrazi swoją opinię na ten temat. Do metod, które mogą skutecznie wykryć Demodex na ciele należy na pewno mikroskopia i biopsja. Ponadto aby zdiagnozować patogenezę nużeńca, lekarz potrzebuje nie tylko testu, który może wykryć obecność roztoczy Demodex, ale powinien także mieć możliwość dokonania pomiaru zagęszczenia roztoczy. Stosowanie nowoczesnych metod skutkuje zazwyczaj wyłapaniem ich w 100% – dlatego to właśnie one pozwalają na najdokładniejszą diagnozę.
Roztocza Demodex mogą być źródłem patogenezy w organizmie, jeśli występują w większym niż normalne zagęszczeniu. Chociaż mogą nie powodować natychmiastowych objawów – z czasem rozmnażają się i prowadzą do rozwoju chorób skóry, dlatego nie wolno ich ignorować i konieczne jest zgłoszenie się do lekarza – specjalisty.
Dodaj komentarz