Skąd bierze się zez?

Zez jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób okulistycznych. Co więcej, nie tylko przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, ale też jest ogromnym defektem estetycznym. Właśnie dlatego, od razu po jego pojawieniu i zdiagnozowaniu, pacjent dąży do szybkiego wyleczenia.

Zez pojawia się zwykle u dzieci w okresie niemowlęcym (może zniknąć samoistnie) bądź przedszkolnym (konieczne są ćwiczenia ortoptyczne bądź operacja). Okazuje się jednak, że zez pojawia się również u osób dorosłych – na przykład w skutek urazu mechanicznego, traumy psychicznej, zaburzeń neurologicznych czy problemów ze wzrokiem. Bardzo często, przyczyną zeza jest na przykład długotrwała krótkowzroczność bądź podwójne widzenie. Okuliści potwierdzają również, że zez może być dziedziczony i dużo większym ryzykiem jego powstania obarczone są osoby, u których w rodzinie ktoś już cierpiał na tą dolegliwość.

Współcześnie, występuje co najmniej kilka skutecznych metod leczenia zeza. Zawsze są one dobierane indywidulnie. U dzieci zwykle stosuje się ćwiczenia ortoptyczne, laseroterapia jest zaś przewidziana dla pacjentów dorosłych. Operacje zeza u dorosłych praktykowane są rzadziej, preferuje się je raczej u małych pacjentów. Wiele jednak zależy od stopnia zaawansowania zeza i towarzyszącej wady wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.