To powinna zawierać idealna wyprawka dla mamy do szpitala

Poród jest wielkim wydarzeniem w życiu całej rodziny i nie ulega to żadnej wątpliwości. Już na miesiąc przed planowanym terminem przyszła mama powinna mieć przygotowaną wyprawkę, którą zabierze ze sobą do szpitala. Warto dobrze przemyśleć taki bagaż, chodzi przecież o to, by pobyt z noworodkiem w szpitalnej sali przebiegał w jak największym komforcie. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że przecież szpital to nie hotel i nie mamy możliwości zabrania tam dużej walizki. Podpowiadamy więc, co powinna zawierać dobrze skompletowana wyprawka dla mamy i nowonarodzonego dziecka.

Rzeczy dla noworodka

W pierwszej kolejności należy zorientować się, co oferuje szpital. Okazuje się, że w niektórych przypadkach wyprawka do szpitala do porodu będzie znacznie „okrojona”, ponieważ większość akcesoriów zapewnia placówka medyczna. Zdarza się, że po porodzie noworodek ubierany jest w szpitalne ubranko, na salach dostępne są pieluchy i wszelkie środki pielęgnacyjne.

Jeśli takiego wyposażenia szpital nie zapewnia, przyszli rodzice powinni skompletować wyprawkę w komplety ubranek – najlepiej sprawdzają się body z długim rękawem, śpiochy i kaftaniki. Zabrać należy też tzw. niedrapki, skarpetki oraz bawełniane czapeczki. Dobrym pomysłem jest spakowanie kilku kompletów ubranek, dzięki czemu przyszła mama czy personel szpitala nie będzie miał większego problemu z szukaniem niezbędnych rzeczy.

Przyda się również paczka pieluch w najmniejszym rozmiarze lub pieluchy tetrowe, oliwka czy krem przeciw odparzeniom. Warto mieć ze sobą smoczek oraz butelkę na wypadek, gdyby przyszła mama miała problemy z laktacją.

Wyprawka dla mamy do szpitala

Wyprawka dla mamy do szpitala nie zawiera zbyt dużo akcesoriów, bo większość zapewnia szpital. Należy na pewno pamiętać o luźnych koszulach nocnych w ilości kilku sztuk (z wysokiej jakości bawełny), podkładach poporodowych, podstawowych środkach higienicznych. Zaleca się, by kobieta po porodzie naturalnym często brała prysznic, ale myła się jedynie wodą lub szarym mydłem i właśnie takie zaleca się spakować do wyprawki.

Przyda się również szlafrok, klapki pod prysznic, balsam do ciała – warto wybierać ten na bazie naturalnych składników, dzięki czemu uniknie się wystąpienia ewentualnej alergii u noworodka.

Pamiętajmy, że wszystkie akcesoria, jakie mają znaleźć się w wyprawce dla mamy i dziecka do szpitala, są umowne. Jak wspomnieliśmy, wiele zależy od warunków, jakie oferuje placówka medyczna, ale także od indywidualnych potrzeb młodej mamy. Weźmy też pod uwagę, że w szpitalu spędza się średnio 2 doby, więc nie należy przesadzać z ilością bagażu. Szpital nie oferuje przeważnie dobrych warunków, by taki przechowywać. Najważniejsze jest to, by zapewnić sobie i dziecku jak największą wygodę i komfort, ale wszystko w granicach rozsądku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.