Jak rozpoznać trzeci migdał?

Trzeci migdał diagnozuje się przede wszystkim u dzieci – rośnie on w górnej części gardła, za tzw. języczkiem do ósmego roku życia, po czym zaczyna samoistnie zanikać. Specjaliści uznają, iż nieusunięty, powiększony do znacznych rozmiarów trzeci migdał nie zostanie usunięty, to może on być przyczyną groźnych powikłań zdrowotnych nawet w życiu dorosłym.

Jeśli migdal jest znacznie przerośnięty, to u małego pacjenta można zdiagnozować wyraźne symptomy. Dziecko boryka się z przewlekłymi katarami, oddycha przez usta, chrapie podczas snu, ma kłopoty z odkrztuszaniem, może pocić się w czasie snu. Specjaliści ostrzegają, iż niewycięcie przerośniętego migdała może przyczynić się do trwałych wad zgryzu.

Ale to nie jedyne powikłanie. Warto mieć na uwadze, iż trzeci migdał może być przyczyną niebezpiecznych dla zdrowia i życia bezdechu sennego. Dziecko może uskarżać się też na bóle głowy, wykazuje znacznie mniejszą koncentrację uwagi. Niebezpieczne są także nawracające stany zapalne uszu, które w skrajnych przypadkach doprowadzają nawet do trwałej głuchoty.

Rodzice, którzy podejrzewają u swoich dzieci występowanie przerośniętego migdałka powinni niezwłocznie udać się do laryngologa. Specjalistę można znaleźć poprzez wyszukanie go w internecie – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „wycięcie migdałków warszawa”. Badaniem, który potwierdzi powiększenie migdałka jest fiberoskopia.

    • brawia, 23 sierpnia 2016, 12:40

    Odpowiedz

    Moja siostrzenica miała trzeci migdał i uskarżała się na ból głowy i ciągły katar. Wszyscy podejrzewali że to jest wina zatok jednak po zdiagnozowaniu trzeciego migdała i usunięciu go problemy ustały. A był on wielkości 20 groszy co w przypadku dziecka to za duża wielkość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.