Jakie choroby przenoszą szczury?

Nic dziwnego, że miasta wciąż toczą niestety nierówną walkę ze szczurami. Jest ich więcej niż mieszkańców, robią wiele szkód, do tego zagrażają naszemu zdrowiu. Czy wiesz, że większość szczurów jest nosicielami wścieklizny? Ugryzienie może być naprawdę niebezpieczne.

Najczęstsze choroby przenoszone przez szczury.

Największe zagrożenie widać, jeśli weźmiemy pod uwagę szczury żyjące dziko. Te bytujące w kanałach, piwnicach, śmietnikach, komórkach mogą być naprawdę niebezpieczne. To nie tylko szkodniki, które gryzą i niszczą mienie, ale także osobniki przenoszące choroby. Wspomnieliśmy o wściekliźnie, ale ta choroba nie jest jedyną, przez którą w każdym mieście konieczna jest regularna deratyzacja. Warszawa przeprowadza odszczurzanie, a w ślad za nią powinny iść inne miasta.

Szczury przenoszą salmonellę, histoplazmozę, tasiemca. Do tego bytuje na nich ogromna ilość bakterii, wszy i pcheł. W ich ogonie znajduje się zaś trucizna, co może być niebezpieczne dla zwierząt domowych.

Inne zagrożenia.

Musimy też wiedzieć, że szczury potrafią być naprawdę agresywne i niejednokrotnie przekonały się o tym osoby, dla których zawodowym obowiązkiem jest czyszczenie piwnic czy opróżnianie mieszkań. Warszawa ma problem z ogromną plagą gryzoni nie tylko w kanałach, ale też w lokalach mieszkalnych, szczególnie pustostanach.

Dosyć często dochodzi do sytuacji, kiedy znaleziony szczur dosłownie rzuca się na człowieka i może dotkliwie pogryźć. Zęby szczurów są naprawdę mocne. Pamiętajmy, że ugryzienie jest nie tylko bolesne, ale może doprowadzić właśnie do przeniesienia groźnej dla zdrowia, a nawet życia choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.