Na czym polega badanie USG?

Badanie USG to badanie ultrasonograficzne. Dzisiaj uznawane jest za jedno z najmniej inwazyjnych i bezpiecznych dla pacjenta w każdym wieku i stanie zdrowia. USG można wykonywać na danym odcinku ciała wielokrotnie, w krótkich odstępach czasu. Co więcej, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do jego realizacji – tak naprawdę jedynym jest uszkodzenie tkanki skórnej, po której miałaby zostać prowadzona głowica aparatu ultrasonograficznego.

USG pozwala określić stan i wielkość różnych narządów, jakie znajdują się wewnątrz naszego ciała. Specjaliści wykonują je w celach diagnostycznych i profilaktycznych – sprawdzają między innymi funkcjonowanie wątroby, trzustki, całej jamy brzusznej, nerek, jąder, macicy, gruczołu tarczycy czy piersi. To tak naprawdę podstawa, dzięki której udaje się dzisiaj wykryć ewentualne zmiany tychże narządów, już w początkowej fazie ich rozwoju. Aparat ultrasonograficzny wykryje nawet niewielkie guzki, zgrubienia, mięśniaki, torbiele czy inne zmiany (w tym o charakterze nowotworowym). USG jest również podstawowym badaniem w zakresie profilaktycznych badań kobiet ciężarnych i samego płodu.

Badanie jest proste do przeprowadzenia i bezbolesne dla pacjenta. Zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut i polega na przykładaniu specjalnej głowicy aparatu do danej części ciała. Dzięki receptorom, obraz z wnętrza odzwierciedlany zostaje na monitorze, przez co lekarz może ocenić stan narządów.

Na badania USG może kierować nas lekarz rodzinny, który chce wykluczyć podejrzenia jakiejś choroby bądź możemy zgłosić się samodzielnie do wybranej kliniki i zrealizować to badanie prywatnie, odpłatnie. Wystarczy znaleźć odpowiednia placówkę, która dysponuje sprzętem dobrej jakości – można wpisać w wyszukiwarkę na przykład „usg warszawa”.

Pamiętajmy, że profilaktyczne badania ultrasonografem powinny odbywać się średnio raz w roku. Dotyczy to przede wszystkim narządów rodnych oraz piersi.

  • Klaudia, 18 kwietnia 2016, 10:29

  Odpowiedz

  W pierwszej chwili bardzo bałam się badania usg – wynikało to tylko z tego, że nie wiedziałam jak to wygląda 🙂 Okazało się, że nie ma żadnego strachu i czego się bawić, lekarz smaruje badane miejsce specjalnym żelem, a później przesuwa po jego powierzchni takim specjalnym urządzeniem – mi się to kojarzyło jakby z czytnikiem od kasy sklepowej 🙂 I tyle, zero bólu, zero dyskomfortu, wszystko w porządku 🙂

   • silviii, 9 września 2016, 14:51

   Odpowiedz

   Miałam podobnie na szczęście jest wszystko w porządku. Najgorsza była myśl że coś wyjdzie lub będzie nie tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.