Badanie ultrasonograficzne w obrębie jamy brzusznej najlepiej jest wykonywać profilaktycznie co 3 lata. Dzięki temu można ocenić stan narządów, jakie wchodzą w jej skład i wykryć ewentualne zmiany, już w początkowym stadium rozwoju.
Niestety, okazuje się, że usg jamy brzusznej realizuje się zazwyczaj w nagłych przypadkach, kiedy chory cierpi na uciążliwe dolegliwości bólowe bądź szuka się przyczyny nagłego spadku stanu zdrowia.
W ramach tego nieinwazyjnego badania nowej generacji, zbadać można praktycznie wszystkie organy jamy brzusznej, ocenić ich stan, wielkość i możliwe zmiany. Tym samym, bada się głównie wątrobę, trzustkę, układ moczowy, drogi żółciowe, nerki, śledzionę, macicę oraz inne narządy rodne kobiety a także gruczoł krokowy u mężczyzn.
Z usg jamy brzusznej zdecydowanie nie powinniśmy zwlekać. Okazuje się, że hasło „usg warszawa” klikane jest w wyszukiwarkę, kiedy pacjent zauważa już niepokojące sygnały. Trzeba jednak pamiętać, że wiele niebezpiecznych dla zdrowia a nawet życia chorób (na przykład nowotwory złośliwe) rozwijają się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Dopiero w fazie zaawansowanej przysparzają silne dolegliwości bólowe, ale wtedy rokowania dla pacjenta są już niestety niekorzystne.
Jak to głosi stare dobre przysłowie mądry polak po szkodzie. A swoją drogą uważam że trzeba regularnie robić nie które badania bo mogą za parę lat wyjść jakieś kwiatki z naszego zaniedbania