Discektomia szyjna jest zabiegiem, który ma leczyć przepuklinę szyjną. Sama operacja polega na usunięciu krążka międzykręgowego, który uciska na korzenie nerwów rdzeniowych. Przy zastosowaniu nowoczesnych technik neurochirurgicznych zastępuje się go implantem, który idealnie odwzorowuje jego kształt i usztywnia kręgosłup na leczonym odcinku.
Discektomia przebiega przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Pacjentowi usuwa się zmieniony kręg oraz zmienione tkanki miękkie, co daje spory obszar dla nerwów, które wcześniej zostały uciskane i przyczyniały się do odczuwania sporego bólu. Jeśli jest taka potrzeba, kręgosłup zostaje usztywniany specjalną śrubą albo poprzez wprowadzenie implantu.
Właśnie tak skutecznie leczona jest przepuklina międzykręgowa i zgodnie z nowoczesną neurochirurgią jest to najlepsza technika usuwania tego schorzenia i przywrócenia pacjentowi pełnej zdolności do aktywności ruchowej w pełnym komforcie.
Ciekawostką jest fakt, że chociaż discektomia ma znaczny wpływ na przywrócenie zdrowia i nierzadko jest ratunkiem dla pacjenta, u którego zdiagnozowano przepuklinę międzykręgową, to sama operacja nie wiąże się z długą rekonwalescencją. Warto zaznaczyć, że pacjent pozostaje w szpitalu maksymalnie 2 doby, a już następnego dnia po zabiegu zostaje pionizowany. Jedyną niedogodnością jest noszenie przez 4-6 tygodni kołnierza, który ma usztywniać szyję. Całkowity powrót do zdrowia następuje po maksymalnie 3 miesiącach, co w przypadku tak poważnego schorzenia jest doskonałym wynikiem.
Pacjent, który przebył operację, taką jak discektomia, zobowiązany jest do przeprowadzania rutynowych kontroli lekarskich. W większości przypadków polegają one na wykonaniu profilaktycznych zdjęć RTG. Najczęściej niwelowanie przepukliny szyjnej przy zastosowaniu tej nowoczesnej metody operacyjnej, nie przynosi powikłań, a pacjent odzyskuje sprawność. Właśnie dlatego w obliczu bólu w obrębie szyi, który nierzadko promieniuje w kierunku kończyny górnej, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Pamiętajmy, że przepuklina szyjna może wystąpić w każdym wieku.
Dodaj komentarz