Pracownikom przysługuje woda pitna i mówi o tym Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku. Okazuje się jednak, że pracodawca ma obowiązek takową zapewniać jedynie w konkretnych warunkach pracy. O tym, kiedy, gdzie i jaką wodę musi dostarczać firma, piszemy poniżej.
Obowiązek pracodawcy
Rzeczywiście pracodawca ma obowiązek wyposażyć biuro w dystrybutor wody bądź zapewnić inny rodzaj wody pitnej w miejscu pracy, ale tylko wtedy, gdy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie +25 stopni Celsjusza albo na zewnątrz wynosi minimum 28 stopni Celsjusza i jest wynikiem warunków atmosferycznych. Woda do biura albo innego miejsca pracy jest konieczna także wtedy, gdy pracownik wykonuje wytężoną pracę fizyczną.
Warto podkreślić, że współcześni pracodawcy wykazują coraz większą świadomość w kwestii konieczności zapewnienia optymalnych warunków, by zatrudniona kadra wytyczone obowiązki zawodowe mogła wykonywać w optymalnym komforcie. To dlatego coraz rzadziej na właścicieli firm nakładane są kary za niedostarczenie personelowi wody pitnej. W większości przypadków jest to już standard i do takowej wszyscy mają nieograniczony dostęp.
Woda to standard
Woda nie może być bonusem w miejscu pracy, nie może być też traktowana jako dodatek. Ma być powszechna i doskonale zdają sobie z tego sprawę pracodawcy. Ci, którym zależy na komfortowych warunkach w miejscu zatrudnienia, dbają o to, by woda była jak najlepszej jakości i bez ograniczeń. To dlatego swoim pracownikom oferują nie tylko czajnik, ale też dystrybutor wody z filtrem. O ile jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się wymienne baniaki z wodą źródlaną, tak dzisiaj większym zainteresowaniem cieszą się bezbutlowe dystrybutory. To one zapewniają stały dostęp do czystej, zdatnej do bezpośredniego picia wody zimnej albo gorącej. Urządzenia najnowszej generacji pozwalają dostarczać także również różne rodzaje wody, w tym wodę niegazowaną oraz gazowaną. Wszystko po to, by pracownik mógł gasić pragnienie ulubionym napojem.
Ważne
Pracodawca ma zapewniać dostęp do wody pitnej w miejscu pracy, ale nie może żądać za to zapłaty. Dostęp do wody nie może też przyczyniać się do otrzymywania przez zatrudnioną kadrę niższego wynagrodzenia pieniężnego. Pracownicy, którzy nie korzystają z wody podczas godzin realizowania zawodowych obowiązków, nie mogą zaś żądać od pracodawcy ekwiwalentu pieniężnego. Woda jest standardem i nie podlega w żadnym wypadku przeliczania na zyski bądź straty finansowe.
Dodaj komentarz