Czy zawsze trzeba usuwać znamiona?

Dermatolodzy przyznają, iż istnieje nawet kilkaset rodzajów znamion, które mogą pojawić się na naszej skórze. Nie wszystkie są niebezpieczne, nie wszystkie trzeba usuwać. Każdą plamkę na ciele warto natomiast na pewno skonsultować ze specjalistą.

Znamiona mogą być różne – żółte, brązowe, czarne, wypukłe bądź całkowicie wklęsłe. Mogą mieć różną strukturę i wielkość, pojawiać się w innych miejscach na całym ciele. Niektóre będą przypominać niewielki guzek, inne zaś przybiorą wygląd zbliżony do kolorytu naszej skóry. Pamiętajmy, że chociaż nie zawsze znamiona są groźne dla naszego zdrowia czy nawet życia to warto diagnozować je od razu po zauważeniu. Tylko wtedy mamy szansę na całkowite wyleczenie, jeśli znamię okaże się „złośliwe”.

Chirurg onkolog potwierdza, iż usuwa się wszelkie znamiona, które powstają na tych częściach ciała, na których mogą przeszkadzać w codziennej aktywności. Dłonie, szyja, brzuch czy miejsce zgięć kończyn to niekorzystne umiejscowienie – wypukłe znamiona są wtedy narażone na ciągłe urazy i uszkodzenia. Wycina się również te, które wpływają negatywnie na estetykę naszego wyglądu bądź mogą stać się niebezpieczne w przyszłości – niezwykle ważna jest tutaj profilaktyka.

Natychmiastowej diagnozie podlegają te znamiona, które w szybkim czasie zmieniły swój wygląd – strukturę, kolor czy wielkość, bolą, swędzą, pieką bądź sączy się z nich wydzielina lub krew. Dermatolog korzysta ze specjalnego dermatoskopu, dzięki któremu może odbyć się szczegółowa analiza zmiany. Chirurgiczne wycięcie wraz z określonym marginesem skóry to nierzadko jedyna szansa na ratowanie życia pacjenta. Musimy zdać sobie sprawę, że niektóre znamiona mają złośliwe, nowotworowe podłoże.

    • Karol, 29 lipca 2016, 12:21

    Odpowiedz

    Mam taką brązową plamkę na łokciu co niby na duży pieprzyk wygląda. Zawsze rodzice mi mówili żeby z tym nic nie robić bo jeszcze coś z tego wyjdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.