Krew należy badać regularnie

Kiedy należy przeprowadzić badania krwi? Gdy mamy ku temu pewne powody, na przykład obawiając się pewnych schorzeń lub czujemy się źle, słabo i bez sił fizycznych. Jeśli czujesz chroniczne zmęczenie – zbadaj krew.

Chroniczne zmęczenie może pojawić się, gdy pracujemy ciężko fizycznie. Jednak zmęczenie osoby nie pracującej bardzo ciężko, prawidłowo jedzącej i śpiącej co najmniej siedem godzin na dobę nie powinno być chroniczne, lecz mijać po dwóch-trzech dniach. Jeśli takie jest to warto zbadać OB. Niski poziom hemoglobiny i duża liczba białych krwinek będą świadczyły o anemii. Obfite miesiączki również wycieńczają organizm, dlatego panie mające takie miesiączki powinny badać regularnie krew.

Jeśli masz apetyt, jesz, a chudniesz to znaczy, że należy czym prędzej zrobić nie tylko badanie morfologiczne, lecz również określić hormony tarczycy, czyli TSH, T3 i T4. Za wysoki lub za niski poziom takich hormonów świadczą o złej pracy tarczycy. Chudnięcie może też pokazywać, że pojawił się problem nowotworowy.

 

Pojawienie się siniaków – nie czekaj i badaj krew
Siniaki mogą świadczyć o niskiej krzepliwości krwi. Zła tolerancja cukrów jest także dowodem, że możesz cierpieć na cukrzycę. Gdy wzrasta pragnienie i potrzeba picia płynów niemal przez cały czas, to cukrzyca jest więcej niż pewna.

Nadwaga może świadczyć o miażdżycy i problemach z sercem. Tłuste jedzenie, tłuste mięsa i wędliny są bardzo niezdrowe – ich spożywanie często lub regularnie na pewno wywoła różnorodne schorzenia. Wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu sprzyja rozwojowi miażdżycy, groźnej choroby cywilizacyjnej i schorzenia współczesnych czasów. Badanie krwi w kierunku cukrzycy również warto wykonać – szczególnie, gdy dana osoba jest otyła i czuje się słabo. Takie badanie warto jest przeprowadzać raz w roku. Kobiety ciężarne także są na nie kierowane.

Badanie OB sprawdza szybkość opadania czerwonych krwinek oraz diagnozuje stany zapalne organizmu. Niewyleczone zęby, stany zapalne oraz niedawno przebyty stan zapalny wpływają na wysokość OB. Podwyższone OB może pojawić się po przebytym porodzie, podczas ciąży, przy schorzeniach układu krążeniach oraz chorobach reumatycznych.

Badanie TSH określa czy dany pacjent cierpi na nadczynność czy niedoczynność tarczycy. Niskie stężenie pokazuje, że jest nadczynność, a wysokie opisuje niedoczynność. Dodatkowymi badaniami pomocnymi w określeniu stanu tarczycy są FT4 lub FT3. Jeśli poziom takich hormonów jest nadmiernie wysoki, oznacza to nadczynność tarczycy. Leki wpływają na wyniki badań TSH. Przed badaniem krwi w kierunku chorób tarczycy trzeba powiedzieć lekarzowi o przyjmowanych lekach.
Bolą stawy? Uważaj, to może być sygnał chorób!

Bóle stawów powodowane są także zmianami zwyrodnieniowymi oraz infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Jeśli stawy dokuczają to dobrze jest zrobić morfologię i OB. Częste stany zapalne gardła również są sygnałem chorób całego organizmu, zaburzeń odporności oraz białaczki. Analiza krwi musi być przeprowadzona wspólnie z rozmazem. Alkohol źle wpływa na pracę wątroby. Niski poziom białek pokazuje, że wątroba nie pracuje prawidłowo. Jeśli w organizmie jest obecny amoniak, oznacza to uszkodzenie wątroby i to bardzo poważne. Może ono skutkować marskością wątroby, a w efekcie śmiercią osoby zmagającej się z tym schorzeniem.
Więcej o badaniach krwi i badaniach laboratoryjnych przeczytasz na: http://www.medica2000.com.pl/badania-laboratoryjne/

 

Badanie poziomu mocznika we krwi pozwala określić stan zdrowia nerek
Podsumowując, badania krwi są badaniami profilaktycznymi oraz badaniami zlecanymi w przypadku podejrzeń różnorodnych chorób. Są nieodpłatne (w podstawowej służbie zdrowia) lub kosztują niewiele w prywatnym gabinecie. Ich znaczenie jednak jest nie do przecenienia w diagnozie schorzeń, na które cierpią ludzie. Oprócz badania krwi pacjenci powinni raz w roku badać mocz i kał. Jest to bardzo dobre rozwiązanie – profilaktyka niejednej osobie ocaliła życie i pozwoliła zachować dobry stan zdrowia przez długie lata.

    • PiotruśPan, 20 lipca 2016, 09:28

    Odpowiedz

    Szczególnie warto badać krew gdy rozpoczyna się trenowanie bez znaczenia czy to bieganie czy siłownia. Łatwo sprawdzić czy nie ma anemii z którą sam miałem do czynienia i się nie spodziewałem że to mam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.