Badanie kału na pasożyty u dziecka- kiedy trzeba wykonać diagnostykę

U małych dzieci, szczególnie dzieci poniżej 3 roku życia przewód pokarmowy i mikrobiota jelitowa są na etapie kształtowania się i zbliżania do wyglądu mikrobioty osoby dorosłej. Przewód pokarmowy w tym czasie jest szczególnie podatny na czynniki zewnętrzne (środowiskowe) i równowaga w przewodzie pokarmowym może zostać łatwo zachwiana. W sytuacji kiedy organizm dziecka charakteryzuje się niższą odpornością oraz jest bardziej podatny na infekcje, może dojść do zakażenia pasożytniczego. Ma to miejsce szczególnie w momencie kiedy dziecko jest narażone na kontakt z nowym pokarmem, otoczeniem czy po spożyciu wody z niepewnego źródła. Właściwa diagnostyka i regularne badanie kału mają szczególnie ważną rolę profilaktyczną, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów, ze względu na duże ryzyko zdrowotne jakie niesie infekcja pokarmowa. Zakażenia układu pokarmowego mają u dziecka najczęściej gwałtowny charakter, szybsze i groźniejsze konsekwencje zdrowotne niż u osoby dorosłej np. odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe i inne niebezpieczne dla życia komplikacje.

Kiedy warto wykonać badanie kału u dziecka?

Badanie kału warto wykonywać regularnie, nawet co kilka lat nie tyko u dziecka, ale również u osoby dorosłej nawet przy dobrym samopoczuciu. Jeśli wystąpią objawy związane z zakażeniem takie jak  biegunka czy objawy zatrucia pokarmowego na pewno warto rozważyć kompleksowe badanie stolca np. w kierunku infekcji pasożytniczej. Wskazaniem do wykonania badania kału na pasożyty mogą być objawy takie jak gorączka, biegunki, dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Warto wspomnieć, że niekiedy infekcje niektórymi pasożytami przebiegają w sposób mniej oczywisty. Objawy takie jak przewlekłe osłabienie, problemy ze wzrostem i rozwojem, bladość, zmęczenie, brak przyrostu masy ciała, a nawet jej obniżenie mogą wskazywać na infekcję pasożytniczą. Rodzaj badania kału powinien zależeć od występujących objawów i być indywidualnie dobrany do pacjenta najlepiej we współpracy z lekarzem prowadzącym lub innym specjalistą medycznym. Jeśli którekolwiek z powyższych dolegliwości są Ci bliskie lub członkowi Twojej rodziny, rozważ badanie kału na pasożyty. Cena badania może się wahać od 100 do 300 zł, w zależności od laboratorium diagnostycznego oraz zakresu badania. Więcej informacji: https://instytut-mikroekologii.pl/produkt/pasozyty-jelitowe

Gdzie wykonać badanie kału na pasożyty?

Badanie kału, a szczególnie badanie kału na pasożyty warto wykonać w certyfikowanym laboratorium mikrobiologicznym. Różnego rodzaju badania stolca wykonywane są m.in. w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu. Laboratorium Instytutu specjalizuje się przede wszystkim w diagnostyce mikrobiologicznej. Wykonywane są przede wszystkim badania kału na pasożyty, badania mikrobioty jelitowej, patogeny jelitowe i wiele innych. W tego typu certyfikowanych placówkach warto wykonać badania kału na pasożyty. Cena jest zależna od laboratorium i może się różnić w zależności od miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.