Jak eliminować wodę butelkowaną?

Czy wiesz, że jeśli nadal z taką częstotliwością będziemy produkować plastik, to niedługo tego rodzaju odpadów w oceanach będzie więcej aniżeli ryb w nich żyjących? To smutna prawda, ale niestety człowiek jest najbardziej degradującym środowisko naturalne czynnikiem.

 

Możemy zacząć metodą tzw. małych kroków, najważniejsze, by zacząć od siebie. Zacznijmy segregować śmieci, wybierajmy produkty, które po użyciu nadają się do recyklingu. Jeśli mamy wyrób, raczej sięgajmy po produkty w opakowaniach papierowych aniżeli tych plastikowych. Są oczywiście produkty, których zapakowanie w ekologiczny karton jest niemożliwe. Właśnie w ten sposób kupujemy zbyt dużo wody butelkowanej. Ta jest niezbędna do życia, ale wcale nie musi być zamknięta w plastiku.

 

Hitem jest dzisiaj butelka filtrująca. Wystarczy napełnić nią wodę z kranu albo innego źródła, by już po chwili pić krystalicznie czystą wodę. Oczywiście woda z kranu nadaje się do bezpośredniego picia nawet bez przegotowania, natomiast butelka na wodę z filtrem daje nam pełną gwarancję czystości.

 

Butelka na wodę jest dzisiaj bardzo popularna. Wygodna, łatwa w użyciu, ekologiczna, można ją użytkować w warunkach domowych, ale też w pracy, na spacerze, zakupach czy wycieczce. Z powodzeniem można zabierać ją dosłownie wszędzie i czerpać wodę nawet z nieznanego źródła.

 

Wyobraź sobie, że przez tydzień nie kupujesz wody butelkowanej. Oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale i środowisko. Czy zdajesz sobie sprawę, jak długo rozkłada się plastik i ile niekorzystnych substancji wydobywa się podczas jego produkcji? Jeśli każdy z nas nabyłby butelkę z filtrem do wody, ta butelkowana przestałaby być potrzebna, a więc jej wytwarzanie zostałoby zakończone. Jesteś tylko jednostką, ale społeczna odpowiedzialność może być przecież zbiorowa. Pamiętaj również, że o środowisko już od dawna dbają poszczególne gminy. Zapewne niejednokrotnie widziałeś punkt czerpania wody oligoceńskiej. Te pierwsze źródełka powstały jeszcze w latach 90. i do dzisiaj funkcjonują z pełną akceptacją społeczeństwa. Co więcej, od kilku już lat w szkołach czy urzędach w użytkowaniu są poidełka.

 

W niektórych krajach europejskich na ulicach poszczególnych miast zamontowano dystrybutory bezpłatnej wody niegazowanej i tej gazowanej, ciepłej oraz zimnej. Każdy mieszkaniec każdego dnia może pobrać do 6 litrów takiej wody.

 

Wszelkie inicjatywy mają na celu nie tylko oszczędzanie wody, ale właśnie eliminację wody butelkowanej. W ostatnich latach odnotowano już znaczny spadek sprzedaży właśnie takiej. Miejmy nadzieję, że już niedługo woda w butelkach plastikowych nie będzie dostępna w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.