Dlatego warto dodawać imbir do herbaty

Tradycyjna Medycyna Chińska traktuje imbir jako skuteczne lekarstwo na wszelakie dolegliwości. Chociaż przyprawa ta znana jest od niemal 2000 lat, to do Europy trafiła dopiero w średniowieczu. Dzisiaj swobodnie możemy z imbiru korzystać. Jest łatwo dostępny w różnej formie i powszechnie stosowany. W końcu i my doceniliśmy jego dobroczynne właściwości. Sprawdź, dlaczego warto mieć imbir w swojej kuchni.

 

Działanie imbiru

 

Okazuje się, że imbir na przeziębienie to tylko jedno z zastosowań tej przyprawy. Rzeczywiście wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, rozgrzewające i napotne. Imbir jest antywirusowy i antybakteryjny. Niweluje też ból, działa wykrztuśnie, zwalcza katar, dodaje energii i wigoru. Sprawdza się idealnie w stanach grypowych, łagodzi mdłości i dreszcze.

Co ciekawe, herbata z imbirem zalecana jest nie tylko jesienią czy zimą. Fakt, że pita regularne, wzmacnia odporność organizmu, ale zaleca się ją również w celach leczniczych niwelowania bólu głowy czy bólów stawów. Jest naturalnym lekiem, z którego korzystać mogą małe dzieci oraz kobiety w ciąży.

Jak korzystać z imbiru?

Jeśli chcesz dodać imbir do herbaty, najlepiej wykorzystaj świeży korzeń dodawany w kawałkach. Nie poleca się natomiast imbiru w formie startej albo sproszkowanej – te wykazują o wiele słabsze działanie.

Aby właściwości imbiru dawały jeszcze lepszy efekt, do herbaty można dodać też sok z cytryny, świeżą miętę, szczyptę cynamonu bądź kardamonu. Ponieważ napar z imbiru ma intensywny smak i mocny, korzenny aromat, zaleca się nieco łagodzić go łyżeczką miodu.

Z imbiru można sporządzać też nalewkę na przeziębienie oraz syrop na kaszel – są idealne do stosowania jesienią oraz zimą.

Zasady leczenia imbirem

Ponieważ napar z imbiru czy imbirowa herbata jest w pełni naturalnym lekiem, nie można spodziewać się, że ich działanie będzie natychmiastowe. Nie oznacza to jednak, że jest nieskuteczne. Wręcz przeciwnie. Imbir na przeziębienie zadziała doskonale i szybko zwalczy infekcje, kiedy będziemy korzystać z niego regularnie i już na początku pojawienia się pierwszych objawów. Choroba nie rozwinie się bądź będzie miała krótszy i łagodniejszy przebieg.

Pamiętajmy, że dobroczynne substancje zawarte w imbirze utrzymują się w organizmie przez jakieś 2 godziny, po czym są wydalane z krwiobiegu. Aby herbata z imbirem była skuteczna, należy wypić jej około 6-8 filiżanek w ciągu jednej doby. Kurację warto stosować minimum 2-3 dni. Najlepsze działanie wykazuje mocna dawka imbiru – zaleca się więc wyciskać z niego świeży sok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.