Czy duży biust oznacza większe ryzyko chorób?

Już na wstępie musimy obalić mit, który może spędzać sen z powiek kobiet z dużym biustem. Otóż nieprawdą jest, że panie z większymi piersiami obarczone są o wiele większym ryzykiem zachorowania na chorobę nowotworową. Rak piersi może rozwijać się z zupełnie innych przyczyn.

Mówić możemy przede wszystkim o uwarunkowaniach genetycznych. Udowodniono, że ryzyko zachorowania na raka piersi jest większe u kobiet, u których w rodzinie wystąpiły już przypadki tej choroby. Co więcej, wiadomo też, że na choroby nowotworowe wpływ ma styl życia i stosowanie nieodpowiedniej diety, w tym nadużywanie alkoholu. Rak złośliwy może pojawić się u kobiet z nadwagą oraz u tych, które zaczęły miesiączkować przed 12 rokiem życia.

Nie można jednak potwierdzić, by obfity biust był jednoznaczną przyczyną zachorowań. Duże piersi nie są też czynnikiem, przez który panie powinny wykonywać profilaktyczne badania częściej niż te, które mają mały biust. Wystarczy raz w roku badanie ultrasonograficzne. Bez problemu można się na takie zapisać w jednym z profesjonalnych gabinetów. Znaleźć można je poprzez wyszukiwarkę, wpisując hasło typu „usg piersi warszawa”. Należy zwracać uwagę, by to nieinwazyjne badanie przeprowadzane było przy wykorzystaniu dobrej jakości sprzętu i przez wykwalifikowanego medyka.

Warto jednak nadmienić, że duży biust może być dla kobiet sporym obciążeniem. O ile nie jest przyczyną występowania chorób nowotworowych, to wiadomo na pewno, że może powodować innego rodzaju schorzenia. Do takich zaliczają się te w obrębie kręgosłupa. Jest on zwyczajnie przeciążony, przez co dochodzi do zwyrodnień. Ciekawostką jest fakt, że kobiety, które natura obdarzyła obfitym biustem, mogą starać się o jego zmniejszenie. Jeśli miałoby to wpłynąć pozytywnie na stan ich zdrowia, to takie zabiegi są w Polsce refundowane. I chociaż nadal są one symbolem płodności i bez wątpienia atrybutem kobiecego ciała, to te nazbyt obfite mogą rzeczywiście być przyczyną sporych kłopotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.